Výroba vína

Výroba vína je pre nás poslaním a nie prácou. Takýto máme prístup k našim viniciam, technologickým zariadeniam, priestorom a zrejúcim vínam po celý rok.

Výroba ÉÓS vína

Dovoľujeme si Vám predstaviť kolekciu tichých vín s ochranou známkou ÉÓS, ktoré pochádzajú z firmy VVD Dvory nad Žitavou. Vyrobené vína sú výsledkom spojenia tradícií, modernej technológie, umenia, citu vinohradníka a vinára. Výsledná kvalita vín je daná aj vynikajúcou polohou vinohradov.

Na výrobu vín spracovávame hrozno výlučne z lokality Viničný vrch, ktorá sa rozprestiera na rozhraní katastrálnych území Branova, Semerova a Dvorov nad Žitavou. Táto lokalita je súčasťou Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, ktorá je najteplejšou a najslnečnejšou vinohradníckou oblasťou Slovenska. Viničný vrch sa nachádza na najvyššom bode katastra obce Dvory nad Žitavou. Meria 141 m.n.m. Je tu vysadených 22 odrôd viniča hroznorodého.

Zber sa začína začiatkom septembra. Kvalitné hrozno z čistých odrodových výsadieb spracovávame ihneď po zbere. Hrozno, ktoré sa oberie po odvážení ide na mlynko – odzrňovač, oddelia sa bobule od strapiny. Následná fáza spracovania je lisovanie hrozna, ktoré prebieha v uzavretom pneumatickom lise. Pokiaľ sa jedná o modré odrody, buď sa priamym lisovaním vyrábajú rosé vína alebo nakvášaním vo vinifikátoroch a rodotankoch 7 až 8 dní sa nechajú nakvášať na výrobu červených vín až potom sa hrozno lisuje. Šťava, ktorá vytečie z prvej fázy lisovania sa chladí na 15°C. Mušt sa necháva sedimentovať a čistý podiel sa používa na výrobu najkvalitnejších odrodových vín. Odkalený mušt sa naočkuje čistou kultúrou kvasiniek a kvasí pri teplotách 15 až 18 °C. Po dokvasení sa vína stáčajú a školia. Vyškolené vína sa fľaškujú na flašovacej linke s hodinovým výkonom 1000 – 1200 fliaš a skladujú sa v klimatizovanej miestnosti pri teplote 12°C.  Získané vína sú južného typu s nižším obsahom kyselín, iskrivé, červené vína majú sýtejšiu farebnú mohutnosť.

Na zdravie!

Eos alebo Eós (po grécky Éós) je starogrécka bohyňa rannej zory. V rímskej mytológii jej zodpovedá Auróra.

Éós je tiež nazývaná bohyňou úsvitu a rannej zory. Jej každodenná povinnosť začína na východe, kde nastúpi do vozu ťahaného dvomi okrídlenými koňmi nazývanými Lampos a Faethón. Prvá zastávka je na Olympe, tam oznámia príchod boha Hélia. Potom sa Éós stane Hémerou, bohyňou jasného dňa. V tejto podobe odprevádza Hélia až k západným brehom Ókeanu a mení sa v Hespera (syna Éós a Astraia), teda Večernicu, prvú večernú hviezdu.